Příprava nastávající maminky na kojení novorozence

 Každá z nás, co pod srdcem nosí nebo nosila své první dítě měla obavy, zda bude moct kojit. Když vám řeknu, ať jste v klidu, že to nějak dopadne je asi stejně bláhové, jako když řeknu, ať se vyspíte do foroty.  Ne každá žena má to štěstí, že může své miminko kojit, to ale neznamená, že je míň máma než jiné ženy.

Jak se správně připravit na kojení ještě před porodem?

My se teď podíváme na to, co můžeme udělat pro správnou tvorbu mléka ještě v těhotenství. V první řadě je tu předporodní kurz, kde se samozřejmě probírá i téma kojení. Nebojte se oslovit i laktační poradkyně, ty Vám zodpoví veškeré Vaše otázky a poradí se vším, co bude potřeba, seznámí Vás s technikou kojení, odstříkáváním mateřského mléka i jeho skladováním. Určitě oceníte, že na tyto služby můžete využít i příspěvek od pojišťovny.

 

Příprava nastávající maminky na kojení

Kojení se není třeba bát (Foto archiv: Freepik.com

Začátky kojení mohou být nepříjemné a bolestivé, protože bradavky nebyly na takovou zátěž zvyklé. Abychom je „připravily“ je dobré předem provádět stimulaci a otužování. Ve sprše nebo po koupeli okolí dvorce a bradavky lehce masírovat palcem a ukazováčkem. Používejte i olejíček, předejdete tvorbě strií.  Zkoušejte bradavku několikrát stisknout a napodobit tak dítě. Prsa sprchujte studenou vodou. Doma choďte bez podprsenky, protože bradavky se stimulují tím, jak se otírají o triko. Dávejte ale pozor na to, co Vám říká Vaše tělo. Stimulací bradavek si můžete vyvolat děložní stahy, proto postupujte pozvolna a postupně po několika dnech. Podprsenky vybírejte se širokými ramínky a z přírodních materiálů, aby byly prodyšné.

Nejčastějším problémem, který je potřeba řešit už v těhotenství jsou vpáčené či ploché bradavky. Nastávající maminky s touto komplikací by neměly otálet s kontaktováním laktační poradkyně, aby se při kojení vyhnuly kojícím kloboučkům. Naštěstí už existují pomůcky i na tenhle problém. Jsou to různé formovače, které podporují korekci bradavek. Možnost nošení bývá v posledním trimestru, ale každý výrobce to má jinak. Formovače bývají nejčastěji silikonové, ale můžete pořídit i šroubovací z nerezové oceli nebo speciální pumpičku, která pomůže těsně před kojením a pracuje na principu podtlaku. Možností je tedy hned několik a není třeba se toho bát.

Nezapomínejte na to, že v tom nejste samy!

Maminka Nikča Hortová