Vybíráme dětskou postýlku

 

Bezpečná dětská postýlka je pro dítě důležitá pro kvalitní každodenní odpočinek. V postýlce, košíku či kolébce spí miminko od narození. Podívejte se na bezpečnostní kritéria pro výběr postýlky pro děti a podle čeho ji co nejlépe zvolit.

                  Dětská postýlka se stahovací bočnicí

Bezpečnostní kritéria

Dětská postýlka pro novorozence a děti do tří let musí určitě splňovat předepsané bezpečnostní normy. Důležitá je nezávadnost nátěru pro děti daná platnou normou ČSN EN 716-1 +A1 (910606) a splněné bezpečnostní požadavky dětských a skládacích postýlek pro bytové použití dané platnou normou EN 716-1: 2013. Univerzální využití představují postýlky s polohovacím dnem do několika výšek. Lehké skládací cestovní postýlky jej nemají z bezpečnostních důvodů.

Míry dětských postýlek

Dětskou postýlku zakoupíte v délce od 90 do 140 cm. Nejčastější rozměry jsou 120×60 cm a 140×70 cm. Dno často bývá posuvné neboli polohovací. Pro novorozence je horní část ohrádky ode dna umístěna minimálně ve výšce 30 cm a pro sedící dítě je minimální vzdálenost 60 cm. Příčky postýlek musí splňovat minimální vzdálenost 45 a maximální 65 mm. Mezera mezi sklápěcí bočnicí a vodící tyčí sklápěcího mechanismu je do 7 mm, případně může být od 12 do 25 mm.

Na co si dát pozor u dětské postýlky

Dno postýlky tvoří dřevěné příčky v podobě roštu, nebo je dno perforované.  Stahovací bočnice musí být vždy zabezpečeny a dřevěná postýlka vyrobena z kvalitního a řádně opracovaného materiálu s bezpečným nátěrem, o který se dítě neporaní. Všechny hrany musí být zaoblené nebo zabezpečené a použité kovové materiály nesmí podléhat korozi. Aby se ve štěrbinách mezi laťkami nezasekla hlavička, nožička nebo ručička dítěte, doporučují se mantinely do postýlky.

Jak a podle čeho vybrat matraci do postýlky

Při výběru dětské matrace se zaměřte na tvrdost a materiály, ze kterých je matrace do postýlky vyrobena. Mezi kvalitní patří dětská matrace z kokosového vlákna, směs materiálu pohanka a kokos nebo molitan a kokos. Na matraci si pořiďte nepropustnou ochranu proti jejímu znehodnocení, která má ze spodní strany pogumovanou vrstvu. Chrániče matrace a nepromokavá prostěradla doplňte kvalitními lůžkovinami a dětským povlečením z bavlny. Hodit se vám budou spací vaky, fusaky, spací pytle, dětské zavinovačky i hnízdečka pro miminka.

                                 Matrace do dětské postýlky